Wednesday, May 23, 2012

Zacuto and Litepanels- great tools to make Poland Trek films

Zacuto USA and Litepanels kindly supported Poland Trek by lending equipment to make the filming of the expedition far better.

We've been using the great Zacuto Crossfire rig, which has been really adaptable and practically on the run, up the mountains and on the river. It's allowed us to really react to situations and also change quickly between film and photography.

 
PL: Dzieki uprzejmości firm Zacuto USA i Litepanels, które wypożyczyły nam swój sprzęt jakość materiału fimowego z wyprawy jest obiecująca. Do kręcenia ujęć często używamy statywu Zacuto Crossfire, który niesamowicie sprawdza się w każdych warunkach, podczas przeprawy w górach czy spływu po rzece. Jego wielofunkcyjność pozwala w błyskawicznym tempie na przejścia z filmowania na fotografowanie i odwrotnie.


The litepanel Micropros that we're using have been a life saver, Louis-Phillipe has been camping out in the middle of nowhere each night and without the litepanels we'd never find him let alone film him. They've allowed us to really interview the explorer to get inside his mind at the end of the day when the body is starting to break down.

PL: Panele świetlne Micropros, które używamy okazały się na wagę życia. Przy ich użyciu udało nam się uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji na trasie.  To one także pozwalały nam odnależć Louis-Philippe nagdzie zatrzymywał się na noc. Bez ich pomocy nie bylibyśmy w stanie przeprowadzić nocnych wywiadów z naszym podróżnikiem i dowiedzieć się o jego stanie emocjonalnym kiedy ciało jest już wykończone całodniowym wiosłowaniem. odlundych, ciemnych nadbrżeżach