Wednesday, May 16, 2012

Day 8- Finding the Source

Day 8- 14th of May 2012


Louis-Philippe rose at 4am to start the ascent of Barania Gora. Bartek the owner and guide of the mountain outpost (along with Tomasz and the film crew) met Louis-Philippe at the summit. Bartek arranged for Louis-Philippe to find the real source of the Vistula River called the black source. This point is not usually shown to visitors but as Louis-Philippe's whole journey is to document the life of the river he was granted special permission.PL: Louis-Philippe zerwał się na nogi już o 4:00 rano, żeby wspiąć się na Baranią Górę. Ekipa Polantreku wraz z Bartkiem, właścicielem i przewodnikiem z posteruknu górskiego spotkali się z Louis-Phillipem na szczycie. Dzięki Bartkowi, znaleźli prawdziwe źródło Wisły, zwane "czarnym źródłem". Miejsce to nie jest dostępne dla turystów, jednak biorąc pod uwagę, że wyprawa ma na celu przedstawienie prawdziwego życia Wisły, Louis-Philippe dostał specjalne zezwolenie.


By this point Louis-Philippe's feet required medical attention- so the crew took him to emergency doctor in Wisla. After a nice injection to his behind and some anti-inflammatory cream he was then dropped back at the exact previous point to start his walk down back to Wisla,

PL: Rany na nodze dawały się mocno we znaki, wieć załoga zdecydowała się zabrać Louis-Philippa na lekarza w Wiśle. Po końskiem zastrzyku w jego tylną część ciała i maści przeciwzapalnej odwieziony został dokładnie do tego samego miejsca, skad go zabrano by mógł kontunuować podróż.